EnglishPolishSpanish

Information in Spanish

Populacja Polaków w Chicago narażona na śmiertelne choroby żył

Listen to Polish & English Radio Spot:

Żylaki kończyn dolnych

Wraz z wiekiem kobietom przybywa zmarszczek, rozstępów, przebarwień i kilku dodatkowych kilogramów. Jakby tego wszystkiego było mało, wiele przedstawicielek płci pięknej musi się także borykać z żylakami kończyn dolnych. Ten nieatrakcyjny problem dotyczy także mężczyzn, jednak częściej spotyka się go u pań.

Czym są żylaki?

Żylaki to poskręcane i poszerzone żyły powierzchniowe, które bardzo wyraźnie widać pod skórą. Przeważnie choroba żylakowa występuje na kończynach dolnych, szczególnie w miejscach za kolanami. Żylaki pojawiają się najczęściej, kiedy żyły są poszerzone, powiększone lub zapchane krwią. Zarówno żylaki jak i pajączki – pękające naczynia krwionośne, przybierające postać niebieskich, czerwonych lub fioletowych niteczek – wyglądają bardzo nieestetycznie. Należy pamiętać, iż mimo powszechnej opinii, że nabrzmiałe żyły to problem jedynie kosmetyczny, jest to niezwykle poważna i przewlekła choroba, która może prowadzić do wielu przykrych konsekwencji, stąd wymaga leczenia w każdym wieku.

Jak wspomniano powyżej, żylaki to przypadłość głównie występująca u kobiet. Około 30% osób dorosłych cierpi na przewlekłą niewydolność żylną kończyn dolnych. Panie szukają przeróżnych sposobów na pozbycie się nieatrakcyjnie wyglądających, poskręcanych żył.

Jak powstają żylaki?

Żylaki i inne choroby układu krążenia to niestety choroba cywilizacyjna. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że za większością tych schorzeń stoi nieodpowiednia profilaktyka lub jej całkowity brak. Niebezpieczne dolegliwości wynikają często z ignorowanych powikłań. Tymczasem nieleczone żylaki mogą stanowić bardzo poważny problem i zagrożenie dla naszego życia.

Czasem żyły nie funkcjonują poprawnie lub są uszkodzone i wtedy pojawia się nieestetyczny defekt na nogach. Z punktu widzenia anatomii, nasze żyły działają jako dwukierunkowe zawory. Wszystko po to, żeby zapobiec powrotowi krwi do stóp i zapewnienie jej właściwego krążenia do serca i mózgu. Niestety zdarza się, iż owe zastawki przestają poprawnie działać i krew zaczyna gromadzić się w tych obszarach.

Przyczyny powstawania żylaków

Główne przyczyny powstawania żylaków to:

  • ciąża – stan błogosławiony także sprzyja chorobom kończyn dolnych, ponieważ powiększona macica uciska naczynia żylne miednicy, powodując zastój w żyłach. Dodatkowo w ciąży wzrasta ilość krążącej krwi. Należy również wspomnieć o „burzy hormonalnej”, która towarzyszy kobiecie w tym okresie.
  • płeć i wiek – w grupie wiekowej „20-34 lata” stosunek kobiet do mężczyzn z żylakami wynosi 6:1! Tymczasem w grupie „65-74 lata” ten stosunek to tylko 1,5:1. Wyraźnie widać, że chorobie sprzyja nie tylko płeć, ale i zaawansowany wiek, który może prowadzić do osłabienia naczyń żylnych.
  • menopauza – szalejące hormony i ogromne zmiany zachodzące w organizmie kobiety podczas menopauzy osłabiają tkankę łączną, zwiększając jej rozciągliwość.
  • praca – krew żylna musi płynąć z dołu ku górze i z góry na dół. Dzieje się tak, ponieważ mięśnie nóg działają jak pompa i tłoczą krew do serca i mózgu. Jednakże, żeby ta naturalna pompa mogła pracować, mięśnie muszą być w ruchu. Tymczasem przy siedzącej lub stojącej pracy, krew zalega w naczyniach żylnych kończyn dolnych, co prowadzi do uszkodzenia zastawek, wzrostu ciśnienia krwi i w konsekwencji do żylaków.
  • otyłość i tryb życia – nadwaga ma znaczący wpływ na żylaki, ponieważ nadmiar kilogramów dodatkowo osłabia kondycję żył powierzchniowych. To samo dzieje się z żyłami przez: siedzący tryb życia, wysoki wzrost, brak ruchu, saunę, gorące kąpiele, papierosy, nadużywanie alkoholu, złe odżywianie, noszenie obcisłych ubrań, butów na obcasie oraz dźwiganie ciężarów.
  • genetyka – przeprowadzone badania wymieniają uwarunkowania genetyczne jako jedną z przyczyn powstawania schorzenia. Jeśli oboje rodziców mieli żylaki, prawdopodobieństwo przekazania choroby na dzieci to aż 90%. Jeżeli żylaki miało tylko jedno z rodziców, wtedy ryzyko spada do 42%

Leczenie żylaków kończyn dolnych

Istnieje kilka możliwości leczenia żylaków, część z nich to metody mało inwazyjne, które w większości przypadków w ogóle nie sprawiają bólu. Pacjenci mogą wrócić do codziennych czynności w przeciągu kilku lub kilkunastu dni od zabiegu, w zależności jak poważne były zaburzenia. Prawdę mówiąc, lekarze zalecają ruch już kilka godzin po operacji.

Metody zachowawcze

Zanim zwrócimy się o pomoc do specjalistów, powinniśmy się przyjrzeć naszemu codziennemu życiu. Podczas pierwszej wizyty, lekarz przeprowadzi z nami szczerą rozmowę na temat naszego trybu życia, diety, predyspozycji genetycznych do chorób żylnych itp. Gdy stan naszych nóg nie jest jeszcze bardzo poważny możemy dostać zalecenia, które pomogą nam uniknąć powstania groźnych i nieatrakcyjnych zmian.

Metody zachowawcze obejmują:

  • ćwiczenia,
  • zmianę trybu życia z siedzącego i stojącego na taki, w którym chociaż trochę się ruszamy,
  • zmianę diety,
  • noszenie rajstop uciskowych.

Powyższe sposoby zredukują ból, opuchliznę i uczucie ciężkich nóg, lecz nie wyeliminują całkowicie źródła problemu – żył, które nie pracują prawidłowo i sprawiają, że krew nie odpływa w dobrym kierunku, gromadzi się w nich i doprowadza do ich poszerzenia.

Dlatego właśnie metody zachowawcze są traktowane jako metody tymczasowe i są szczególnie pomocne osobom, które nie mogą mieć operacji i innych zabiegów.

Obliteracja (skleroterapia)

Obliteracja, inaczej zwana skleroterapia, to kolejna metoda pozbywania się niewydolności żylnej, zarówno żylaków jak i pękających naczyń krwionośnych. Zabieg polega na wstrzykiwaniu do żylaków specjalnego preparatu (w płynie lub w piance), który powoduje zniszczenie ścian chorych naczyń. Lekarz monitoruje cały proces na ekranie ultrasonografu, dzięki temu dokładnie widzi, które miejsca pod powierzchnią skóry powinny być leczone. Żyła zarasta, co doprowadza do zatamowania przepływu krwi (okoliczne żyły powierzchniowe transportują krew z tej zatamowanej). W rezultacie żylak powoli zanika. W zależności od stopnia zaawansowania zmian może być potrzebne kilka zabiegów skleroterapii. Zazwyczaj podczas jednej sesji terapii, pacjent otrzymuje kilka nakłuć.

Po zabiegu należy owijać bandażem leczoną nogę lub nosić rajstopy uciskowe przez 1-2 tygodnie. Natychmiast po zabiegu pacjent może chodzić i może wrócić do pracy już następnego dnia. Procedura wykonywana jest w gabinecie lekarskim i zazwyczaj nie wymaga znieczulenia miejscowego.

Laserowa ablacja żył

Alternatywna metoda do operacji żylaków. Bardzo skuteczny i trwały sposób leczenia schorzenia bez wykonywania cięcia na skórze. Przy użyciu włókna laserowego, które jest umieszczane w chorej żyle, obkurcza się i trwale zamyka światła naczyń. Tym sposobem krew jest przekierowana do zdrowszych naczyń żylnych.

Po procedurze ablacji należy owijać bandażem leczoną nogę lub nosić rajstopy uciskowe przez 1-2 tygodnie. Natychmiast po zabiegu pacjent może chodzić, nie ma potrzeby hospitalizacji. Większość leczonych osób może wrócić do pracy już na drugi dzień. Terapia wykonywana w gabinecie lekarskim przy znieczuleniu miejscowym skóry w miejscu nakłucia. Leczenie nie pozostawia po sobie żadnych blizn.

Videos in Polish

Schedule your appointment now, Give us a call or send us a message!

or call us at
1.847.983.0445

Schedule A Free Consultation

8 + 14 =

Call for a consultation          
1.847.983.0445

Get instant updates of all new services and specials. Follow Us.

Copyright © 2017 CVCC
Terms   |  Privacy Policy