EnglishPolishSpanish

Populacja Polaków w Chicago narażona na śmiertelne choroby żył

The Polish patients I see have far more advanced disease.

Rodzina  Dubczyk

Problemy żył dotyczą niemal każdego członka rodziny Dubczyk. Pani Władysława (61 lat) przeszła operację żylaków dwa lata temu. Teraz pora na jej córkę Agnieszkę.

„Odkąd byłam małą dziewczynką, moja mama powtarzała, że wcześniej czy później będę mieć żylaki, i wcale się nie myliła. Codzienne skurcze nóg były prawie nie do zniesienia, obrzęk oraz widoczne wybrzuszenia żył pogarszały się. Wiedziałam, że operacja żylaków będzie nieunikniona.”

Choroba

Podczas gdy problemy żylaków oraz chorób żył są na ogól dziedziczne, badania wykazują, że rodziny polskie mają największy procent tych chorób oraz najwyższy wskaźnik w Europie. Na przykład jedna osoba na pięć badanych mają żylaki lub bardziej zaawansowaną chorobę  jak na przykład owrzodzenia żylne . To osiem razy  częściej niż inne grupy etniczne. Polscy naukowcy podają również znaczącą ilość pacjentów, którzy nie podejmują  żadnego leczenia w ogóle.

Te zebrane dane pomagają między innymi zrozumieć dlaczego Polacy mają jeden z najwyższych wskaźników zachorowań na różne zaawansowane odmiany chorób żył. Polscy naukowcy przeprowadzając badania wśród 40.000 dorosłych, odkryli że ponad 2% badanych miało bardzo poważne owrzodzenia żylne. Takie nieleczone schorzenie nie tylko powoduje znaczący ból, osłabienie organizmu, ale przede wszystkim ogranicza pacjentów do ruchu na wózkach inwalidzkich.  Należy także pamietać, iż nieleczone choroby żył oraz owrzodzenia najczęściej prowadzą do amputacji kończyn , zatrucia krwi, jak również do śmierci na wskutek powikłań.

Proces powstawania żylaków toczy się latami.

Wspólnym ogniwem łączącym powstawanie każdego rodzaju żylaków jest wzrost ciśnienia żylnego, osłabienie ściany naczyniowej i uszkodzenie zastawek zabezpieczających przed cofaniem się krwi w żyłach (tzw. refluks żylny), co prowadzi do poszerzenia żył powierzchownych kończyn dolnych jak również podłoże gentyczne oraz ciąża, wiek i wiele innych czynników.

Eksperci mówią, że najczęściej spotykają już z bardzo postępującą chorobę wśród Polaków przybywających do USA.

„Moi pacjenci zjawiają się w moim gabinecie już z dalece zaawansowaną chorobą” mówi dr. Ramon Castro – specjalista, którego większość pacjentów w gabinecie  to Polacy.

Z tego właśnie powodu, skutki odwlekania leczenia są poważne. Dr. Castro mówi : “Wiele polskich pacjentów cierpi na ogromny obrzęk i ból, opuszczają dni w pracy, jak również ich codzienne zajęcia są bardzo ograniczone. I dodać do tego należy niebagatelne wydatki medyczne.”

Dr Castro ma za soba wieloletnie doświadczenie poparte dyplomem American Board of Venous and Lymphatic Medicine, jest dyrektorem medycznym  Chicago Vein Care Center.

Genetyka nie jest jedynym powodem, z powodu którego choroby żył oraz zwyrodnienia są tak powszechne wśród ludności polskiej. W ojczyźnie Polacy często pracują uprawiając ziemię, lub ich praca wykonywana jest na stojąco.  Ponadto polski,  krajowy system opieki zdrowotnej płaci za problemy związane z chorobami aort tętniczych, ale nie problemów żylaków.  Pacjenci nie leczą się i do czasu kiedy decydują się na leczenie w tym kraju, ich choroba żył jest bardzo daleko posunięta.

Oprócz kosztów, wielu Polaków postanawia  unikać  leczenia, ponieważ uważają , że tak zwana metoda klasyczna (stripping)  czyli operacja, jest ich jedyną opcją. W rzeczywistości, mało pacjentów wie, że operacja została w dużej mierze zastąpiona przez procedurę laserową, która trwa zaledwie 20 minut. Pacjenci opuszczają gabinet juz w kilka minut po zabiegu, co pozwala im powrócić do pracy oraz do codziennych zajęć.

Agnieszka Dubczyk po zabiegu powiedziała : Nie mogę uwierzyć, że to odbyło się kompletnie bezboleśnie. Jestem bardzo zadowolona i szczęśliwa.

Dr Castro swierdza, że to co jest istotne na dzień dzisiejszy, to podstawowa edukacja, która pomoże zrozumieć wielu polskim i nie tylko polskim pacjentom, jakie są początkowe objawy żylaków. Dlaczego choroby żył są tak bardzo niebezpieczne, gdy ignoruje się  je w każdym stadium, oraz to, że obecnie na rynku dostępne są nowe, błyskawiczne i niemal bezbolesne metody leczenia tego problemu.

W istocie badania z Mayo Clinic, jak równiż w innych krajach pokazują, że leczenie laserowe, które odbywa się w ciągu kilku mimnut,  zapobiega nieprzyjemnym owrzodzeniom,  bólowi,  obrzękom, a nawet amputacji i zakrzepom krwi, które stanowią wyjątkowo poważne zagrożenie dla życia .

W ciągu ostatnich dwóch dekad, badania potwierdziły, że prawie każdy europejski kraj ma znaczny spadek powikłań chorób żył takich jak owrzodzenia, egzema, czy przebarwienia . Naukowcy uważają, że powodem jest fakt, że leczenie żył w większości krajach Europy odbywa się właśnie laserowo w ciągu kilku minut, zanim choroba będzie zaawansowana.  Polska wydaje się być jedynym krajem, który nadal opóźnia leczenie tak poważnego schorzenia.

Dr. Castro mówi, że leczenie poważnych zaniedbań chorób żył wśród swoich polskich pacjentów może być troche trudniejsze ze wzgledu na nadmierny rozwój choroby, ale niewątpliwie również bardziej satysfakcjonujące. To może być procedura trudniejsza i bardziej czasochłonna, ale zdecydowanie wprowadzamy znaczną różnicę w czyimś życiu – mówi Dr. Castro

Problem nadal istnieje dla moich dzieci, mówi Agnieszka,  ryzyko chorób żył nie odejdzie. Ale moje dolegliwości związane z chorobą żylakową, były o wiele mniejsze, niż mojej mamy, a moje dzieci zdecydowanie będą cierpieć mniej niż ja.

Schedule your appointment now, Give us a call or send us a message!

or call us at 1.773.839.2928

Schedule A Free Consultation

3 + 13 =

Call for a consultation          1.773.839.2928

Get instant updates of all new services and specials. Follow Us.

Copyright © 2017 CVCC
Terms   |  Privacy Policy